[if lt IE 9] [endif] [if lt IE 9] [endif]
نام کاربری :
رمز عبور :
رصد بارش شهابی برساوشی توسط موسسه بیکران هستی در سپیدان و لارستان
تاریخ انتشار:1396/05/25 13:00:40
تعداد بازدید:360 مرتبه

نویسنده: محسن منتظری

بارش شهابی امسال توسط موسسه بیکران هستی در دو منطقه پیست اسکی سپیدان و کاروانسرای عباسی لارستان در تاریخ های به ترتیب بامداد 20 و 22 مردادماه همراه با عکاسی نجومی برگزار گردید.

بارش شهابی برساوشی یکی از زیباترین بارشهای شهابی سال است که در بهترین موقع سال برای رصد در نیمکره شمالی زمین قرار گرفته است. زمان دقیق بارش شهابی از 16 مردادماه هر سال آغاز و تا 27 مرداد ماه ادامه خواهد یافت که اوج این بارش در 21 و 22 مرداد ماه است.

بارش شهابی برساوشی ناشی از ذرات برجا مانده از دنباله دار سویفت تاتل می باشد که هر 130 سال یکبار به خورشید نزدیک شده بخشی از جرم آن در اثر نزدیکی زیاد به خورشید دوب گشته و از دنباله دار جدا می گردد که بخشی از آن در مدار زمین می تواند در اوج بارش تا 50 شهاب به جو زمین با چشم غیر مسلح در شرایط مطلوب آسمان شب رویت شود. دنباله دار نیز مجدد شتاب می گیرد و به انتهای منظومه شمسی در یک مدار کاملا بیضوی هدایت می شود. هرچه زمان سپری شده از نزدیکی مدار زمین کمتر باشد شدت بارش شهابی بیشتر خواهد بود و لذا این بارش یکی از بارشهای شهابی زیبای سال می باشد زیرا در سال 1992 از کنار زمین عبور کرد و نسبتا نزدیک است. منشاء کلیه رد بارشها در جوار ستاره ای در صورت فلکی برساوش است که در حدود ساعت یک بامداد در این شبها طلوع می کند و اوج بارش را در این شب رقم می زند.

امسال انجمن نجوم لارستان در دو جبهه برنامه رصد این بارش شهابی برساوشی را برگزار نمود. این انجمن با نام موسسه بیکران هستی عموم علاقه مندان به این برنامه جذاب را در شیراز فراخوان داد و در پیست اسکی سپیدان به صورت ویژه پنجشنبه شب 19 مرداد و بامداد جمعه 20 مرداد اجرا نمود و تیم عکاسی نجومی موسسه از لارستان در این مراسم نقشی چشمگیر در ثبت این رخداد منحصر به فرد نجومی ایفا نمود که با مدیریت آقای مهدی ابراری مورد استقبال گسترده واقع شد. به علاوه  رصد با تلسکوپ و سایر ادوات نجومی نیز توسط محسن منتظری (دبیر موسسه بیکران هستی) و مجتبی منتظری (مدیر عامل هیئت امنای رصدخانه لارستان) و آموزش توسط ویدئو پروژکتور و نقشه مسطح آسمان شب و لیزر برد بلند صورت پذیرفت.

برنامه دوم یکشنبه شب 22 مرداد 96 در اوج بارش شهابی برساوشی در کاروانسرای عباسی لارستان توسط موسسه بیکران هستی (انجمن نجوم لارستان) به اجرا در آمد که تصاویر مربوط به هر برنامه به پیوست ارائه شده است.