[if lt IE 9] [endif] [if lt IE 9] [endif]
نام کاربری :
رمز عبور :
کشف دوردست‌ترین کهکشان با تلسکوپ فضایی هابل
تاریخ انتشار:1395/01/06 00:48:00
تعداد بازدید:417 مرتبه

نویسنده: sara khatibi

به گزارش گروه علمی ایرنا از یونایتدپرس، علائم نوری گرفته شده توسط تلسکوپ فضایی هابل که یک گروه بین المللی از ستاره شناسان آن را شناسایی کردند، متعلق به کهکشان GN-z11 است که در راه صورت فلکی دب اکبر قرار گرفته است.

http://larobservatory.ir:80/src/Pics/MediaCenter/0d1132be-9344-4d69-b658-ed28effc7acc_thumb.jpg

تصویر گرفته شده توسط هابل نشان می دهد که این کهکشان داغ و جوان تنها 400 میلیون سال بعد از پدیده «مه بانگ» (بیگ بنگ) به وجود آمده است و در تقریبا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال بعد از شکل گرفتن نخستین ستاره ها به هستی قدم نهاده است. پیش از این کهکشان EGSY۸p۷ با فاصله ۱۳.۲ میلیارد سال نوری با زمین بعنوان دورترین کهکشان شناخته می شد اما اکنون کهکشان GN-z۱۱ با فاصله ۱۳.۴ میلیارد سال نوری با زمین رکوردار دورترین کهکشان در تاریخ بشریت شناخته شده است.

محققانی که این کشف جدید را انجام داده اند می گویند: آنها از حداکثر قابلیت های هابل استفاده کرده اند و تا زمانیکه تلسکوپ فضایی قدرتمندتر دیگری راه اندازی نشود، کشف کهکشان های دورتر تقریبا امکان پذیر نخواهد بود.

http://larobservatory.ir:80/src/Pics/MediaCenter/37ad81e9-8a64-4cb9-8da9-a08d9a9afbab_thumb.jpg

با وجود اینکه کهکشان GN-z11 به اندازه قابل توجهی کوچکتر از کهکشان راه شیری است اما میزبان شمار زیادی از شکل گیری ستاره ها است. این کهکشان تقریبا ۲۵ بار کوچکتر از کهکشان راه شیری و جرم ستارگان آن تقرییا یک درصد ستارگان راه شیری است.

الگوهای توصیفی تکامل ستاره ها وجود چنین کهکشان قابل توجهی را بلافاصله بعد از پیدایش کیهان، پیش بینی نمی کنند.

ستاره شناسان می گویند کشف این کهکشان نشان می دهد که دانش ما در مورد جهان اولیه هنوز بسیار محدود است.

محققان دستاورد خود را روز پنجشنبه در مجله Astrophysical منتشر کردند.