[if lt IE 9] [endif] [if lt IE 9] [endif]
نام کاربری :
رمز عبور :
گزارش عملکرد سالانه (1394) مؤسسه بیکران هستی
تاریخ انتشار:1395/01/03 17:21:07
تعداد بازدید:1464 مرتبه

نویسنده: مجتبی منتظری

1-        فعالیت های متناوب علمی، و خدمات رسانی آموزشی و پژوهشی و فرهنگ سازی در چارچوب اساسنامه مؤسسه

1-1-        برگزاری دوره های آموزشی نجوم، اخترفیزیک و کیهان شناسی در رده های سنی مختلف از جمله:

1-1-1-    دوره آموزشی مبانی نجوم مقدماتی ویژه دانش آموزان در سه مرحله در کانون دانش آموزی لارستان در شهرجدید در ماه های آبان، آذر و دی با تدریس مهندس مجتبی منتظری.

1-1-2-    1دوره آموزشی کیهان شناسی ویژه فارغ التحصیلان دانش آموز در مسجد قمر بنی هاشم (ع) در خرداد، تیر و مرداد طی 24 جلسه به همراه آزمون و اعطای مدرک با تدریس مهندس مجتبی منتظری.

1-1-3-    کارگاه های آموزشی نجوم، و نجوم در اسلام و قرآن ویژه دبیران جغرافیا و عربی آموزش و پرورش مدارس لارستان در کانون شهدای لارستان با کنفرانس مهندس مجتبی منتظری.

1-2-        دوره آموزشی رویت هلال ماه همراه با برنامه رصد آموزشی در ماه شعبان ویژه اهل تسنن منطقه به دعوت اداره اوقاف لارستان به سرپرستی آقای منصور محتاجی در مکان تپه رصدخانه بزرگ لارستان.

1-3-        برگزاری ویژه برنامه تخصصی رویت هلال ماه رمضان و شوال بر روی قله کوه کورده و رویت گردیدن هلال ماه شوال توسط تلسکوپ 8 اینچ مید آمریکایی با رصد مهندس مجتبی منتظری و ارسال گزارش ها به دفتر مقام معظم رهبری.

1-4-        ویژه برنامه رصد بارش شهابی برساوشی در 22 مرداد 94 به صورت عمومی با حضور گسترده مردم لارستان در دهکویه.

1-5-        ویژه برنامه رصد آسمان شب به صورت هفتگی در ماه تابستان و موردی در زمستان در کاروانسرای قدیمی جاده بندرعباس، کوه پردیس، دریاچه هیرم، و اطراف شهر لار با حضور کانون عکاسی لارستان، و انجمن نجوم لارستان به همراه آموزش مقدماتی و تخصصی رصد آسمان شب و صور فلکی، همراه با تلسکوپ 8 اینچ، 5 دوربین نجومی، لیزر، نقشه پلات شده آسمان شب مربوط به تولیدات مؤسسه، کتاب فراسوی کیهان انتشاریافته توسط مؤسسه بیکران هستی. این برنامه ها تا سحرگاه ادامه داشته و بدون هیچگونه مشکلی و با رضایت کامل اعضا خاتمه می یافت.

1-6-         آموزش عکاسی نجومی توسط آقای ابراری، آقای شکاری و چند تن دیگر از عکاسان برتر انجمن عکاسی و عضو مؤسسه بیکران هستی به صورت عمومی برای مردم لارستان در پارک حاشیه در دو نوبت و ویژه اعضای مؤسسه به صورت خصوصی و نیمه حرفه ای در هر چند مورد برگزاری رصد انجام شد.

1-7-        برگزاری دوره آموزشی عکاسی نجومی در لارستان با همکاری اداره ارشاد در تابستان 94 و ثبت نام و با تدریس آقای مهدی ابراری صورت پذیرفت.

1-8-        برگزاری نمایشگاه عکس های نجومی در پارک حاشیه توسط آقای مهدی ابراری.

1-9-        عکاسی روزانه آماتوری و حرفه ای از آسمان شب لارستان.

1-10-    برگزاری رصد عمومی ماه، مشتری و سیارات و صور فلکی با کلیه امکانات مذکور ویژه مهمانان نوروزی و جمیع مردم لارستان به صورت رایگان در پارک جنگلی، پارک حاشیه، باغ نشاط و پارک شهر در سه نوبت در ایام نوروز که مورد استقبال عمومی واقع شد.

1-11-    رصد ماهیانه رویت هلال ماه و گزارش دهی به ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری.برنامه رصد

برنامه رصد کاروانسرای قدیمی

 

برنامه رصد در محل رصدخانه

2-       فعالیت های ویژه و منحصر به فرد و خلاقانه مؤسسه بیکران هستی

2-1-        انتشار کتاب فراسوی کیهان توسط دبیر مؤسسه مهندس محسن منتظری در تابستان 94 که بازتاب گسترده ای در میان علمای دینی حوزه و دانشگاه از جمله استاد گرانقدر حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مجتبی موسوی لاری، مؤسسه تفسیر موضوعی قرآن در کشور، و امام جماعت موقت لارستان جناب حجت الاسلام رمضانی واقع گردید. لازم به ذکر است که در مراسم رونمایی و تقدیر از نویسندگان از نویسنده کتاب تجلیل به عمل آمد. موضوع کتاب بسیار ناب و جدید است و فصل نخست آن در زمینه تفسیر موضوعی آیات علمی قرآن کریم می باشد. در فصل دوم تازه ترین دستاوردهای بشر در زمینه آفرینش جهان و کیهان و نظریات جدید ارائه شده در آزمایشگاه تحقیقاتی سرن (بزرگترین آزمایشگاه علمی جهان) آورده شده و با زبانی بسیار ساده و قابل فهم پیچیده ترین مطالب علمی را برای عامه مردم بازگو می نماید. و در فصل سوم به تعمیم مطالب با استفاده از علوم مختلف و ارتباط آنها با یکدیگر پرداخته و نتایج عجیب علمی را در موضوعات مختلف و پرسش های بی پاسخ بشر ارئه می کند از جمله توضیحاتی علمی پیرامون سفر در زمان و ابعاد بالاتر، طی الارض و معراج، آینده و سرنوشت جهان، روح و جهان ماورا و معاد جسمانی و در نهایت انسان و جهان. طراحی آن و ویرایش و درج نقشه مسطح آسمان شب  را مهندس مجتبی منتظری عهده دار گردید این کتاب در 1000 نسخه در انتشارات کوثر لارستان به چاپ رسیده و تصاویر رصدخانه بزرگ لارستان و تعدادی تصاویر برگزیده عکاسان لارستانی با نام ایشان و نام مؤسسه در وسط کتاب ضمیمه گردیده است و قابلیت جداسازی از کتاب را دارا می باشد. این کتاب به عموم مردم لارستان تقدیم گردیده است. گفتنی است 100 نسخه از این کتاب توسط اداره ورزش و جوانان استان فارس خریداری گردیده است.

کتاب فراسوی کیهان

2-2-        انتشار نقشه رنگی مسطح آسمان شب با جزئیات کامل و دقت بسیار بالا و با کیفیت بسیار مطلوب توسط مهندس مجتبی منتظری و محسن منتظری برای نخستین بار در کشور و درج و رونمایی از آن در وسط کتاب فراسوی کیهان در تابستان 1394.

نقشه رنگی مسطح آسمان شب_مؤسسه بیکران هستی

2-3-        ثبت و پذیرش مؤسسه بیکران هستی به عنوان سومین انجمن نجوم و کیهان شناسی ایران در انجمن نجوم آماتوری جهان به دلیل فعالیت های گسترده و رزومه قوی با پشتوانه علمی محکم با اسناد ارائه شده کافی و مدغن در تابستان 1394 با مرکزیت فعالیت شهر لار و درج موقعیت مکانی در وبسایت رسمی این انجمن که موجب افتخاری برای لارستان می باشد.

2-4-        برگزاری مجمع عمومی سالیانه در کانون دانش آموزی شهدای لارستان و انتخاب اعضای جدید هیئت مدیره و انتخاب مجدد مهندس محسن منتظری به عنوان دبیر مؤسسه بیکران هستی انتخاب گردید و همچنین مهندس مجتبی منتظری به عنوان مسئول انجمن نجوم لارستان و مدیر مالی انتخاب شد.

2-5-        تمدید 5 ساله اعتبارنامه مؤسسه بیکران هستی به عنوان تنها مؤسسه در استان فارس که بیش از یک سال تمدید اعتبار گردیده است.

2-6-         تغییر نام یک سحابی معروف در کیهان بنام ایران (که تصویری شبیه به کشور ایران دارد) به درخواست مؤسسه بیکران هستی برای نخستین بار در کشور.

2-7-        تمدید یکساله وبسایت رسمی مؤسسه بیکران هستی و رصدخانه بزرگ لارستان به آدرس  www.larobservatory.ir

2-8-        بروزرسانی هفتگی اخبار و اطلاعات مؤسسه و اخبار اکتشافات جهان و کیهان همراه با مطالب بروز علمی نجوم، اخترفیزیک و کیهان شناسی در وبسایت رسمی مؤسسه بیکران هستی و رصدخانه بزرگ لارستان به آدرس  www.larobservatory.ir

2-9-        انتخاب مؤسسه بیکران هستی به عنوان برترین مؤسسه علمی در استان توسط وزارت ورزش و جوانان استان.

2-10-    انتخاب تیم علمی، IT، رصدی، عکاسی و اجرایی در مؤسسه بیکران هستی و عضوگیری بیش از 120 نفر فقط در لارستان و عضوگیری بیش از 300 نفر در شیراز و دانشگاه های دولتی شیراز علی الخصوص دانشگاه علوم پزشکی شیراز.

2-11-    ارتباط گسترده و شبکه ای با اعضای گروه در وبسایت رسمی مؤسسه به آدرس www.larobservatory.ir  و 6 شبکه اجتماعی.

2-12-    تمدید شش ماهه مکان رسمی دفتر مؤسسه بیکران هستی و رصدخانه بزرگ لارستان در خیابان دانش- خیابان دهم- بلوک 1 .

3-       فعالیت های مؤسسه بیکران هستی در راستای احداث پژوهش سرا و رصدخانه بزرگ لارستان در سال 1394

3-1-        برگزاری جلسات ماهیانه با هیئت امنای ساخت رصدخانه با حضور کلیه اعضای اصلی و علی البدل و میهمان. اعضای اصلی و علی البدل شامل: مهندس مجتبی منتظری به عنوان مدیر عامل، مهندس قنبرنژاد (شهردار) به عنوان رئیس هیئت مدیره، مهندس محسن منتظری کارشناس علمی، دکتر حیدر قادری مسئول اجرایی، محمدرضا نراقی مسئول مالی، مهندس زینلیان (معاون سابق فرمانداری لار)، آقای شریفی معاون شهردار، آقای مظفری (رئیس دفتر نماینده لار، خنج و گراش در مجلس)، آقای منتظری (رئیس شورای سرمایه گذاری شهرداری لار)، آقای دکتر اقتداری(ریاست سابق شورای شهر لار)

3-2-        پیگیری تثبیت سند زمین به نام هیئت امنای ساخت پژوهش سرا و رصدخانه.

3-3-        تأمین اعتبار خرید تلسکوپ آماتوری رصدخانه و پیگیری تأمین اعتبار تلسکوپ اصلی و حرفه ای رصدخانه

3-4-        پیگیری تخصیص منابع بودجه در برنامه بودجه سال آینده شهرداری لار

3-5-        برگزاری بازدیدهای مشترک با مسئولین بلندپایه شهرستان و استان بر روی تپه رصدخانه بزرگ لارستان.

3-6-         ثبت هیئت امنای ساخت رصدخانه و پژوهش سرا در موسسات مردم نهاد استانداری فارس به نام مؤسسه پژوهشگران بیکران هستی

 

4-       فعالیت مؤسسه بیکران هستی در شیراز

4-1-        برگزاری 3 دوره 30 ساعته ویژه 300 نفر از دانشجویان و کارکنان و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز همراه با 3 رصد علمی تخصصی آسمان شب همراه با عکاسی نجومی با 2 دستگاه تلسکوپ 8 اینچ دابسونی، دوربین های نجومی، نقشه مسطح آسمان شب، لیزر برد بلند و ... در روستای کمهر سپیدان، و جنگلهای زرقان که با استقبال کم نظیر و رضایت کامل حاضرین همراه بود و همچنان این برنامه به صورت متناوب ادامه دارد.

4-2-        برگزاری 2 نمایشگاه تخصصی علمی پژوهشی نجوم، اخترفیزیک و کیهان شناسی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه شیراز

5-       فعالیت های علمی پژوهشی صنعتی

5-1-        تهیه و توزیع دایره المعارف جامع پالایشگاه و پتروشیمی و صنعت نفت و گاز به صورت ارائه در نرم افزار.

5-2-        تهیه 8 مقاله ملی و بین المللی و ISI در زمینه علوم مهندسی کامپیوتر و مهندسی نفت توسط مهندس مجتبی منتظری و مهندس محسن منتظری.

5-3-        کمک های پژوهشی و مشاوره ای در مورد پایان نامه های دانشگاهی کارشناسی ارشد.

5-4-        برگزاری 3 دوره های اشتغال در صنعت از جمله HSE صنعتی و عمومی، Process پالایشگاه و پتروشیمی با تدریس مهندس محسن منتظری در دانشگاه آزاد شیراز و پالایشگاه فاز 22-24 پارس جنوبی و پتروشیمی جهرم.

5-5-        برگزاری 3 دوره تخصصی GIS ویژه 25 نفر در دانشگاه آزاد شیراز.